Om innehållet
När ansvar och mandat ligger ute i verksamheten blir förutsättningarna för inköp mer komplexa – med olika mål, prioriteringar och kulturer att balansera. Samtidigt finns det områden som nästan alltid kräver central styrning, som till exempel systemstöd, hållbarhet och Procurement Excellence.
Under frukostseminariet kommer Arsalan Motavaf och Manuela Appenrodt att dela med sig av EFFSOs insikter och erfarenheter från ett stort antal genomförda projekt. De kommer att belysa skillnaderna mellan centraliserade och decentraliserade organisationer – vilka förutsättningar de skapar för inköp, vilka utmaningar som ofta uppstår och vad som kännetecknar de organisationer som lyckas.
OBS! Eventet är fullbokat. Är du intresserad av att delta, maila till Robin Kubista så kan vi kika om vi fått några återbud.
Om talarna
Arsalan Motavaf är ansvarig för EFFSOs managementkonsultverksamhet och har nära tjugo års erfarenhet inom inköp. Han har drivit allt från transformationsprogram och inköpsdiagnoser till kategoriutveckling och förändringsledning. Utöver sin långa erfarenhet från en mängd olika kundprojekt har Arsalan varit drivande i att utveckla EFFSOs metodik och arbetssätt för inköpsorganisationers utveckling.
Manuela Appenrodt är senior managementkonsult och har över femton års erfarenhet inom globalt indirekt inköp och transformation. Hon har tidigare haft flera ledande roller på IKEA, där hon arbetade med kategoriutveckling, leverantörsstyrning och implementering av globala inköpsstrukturer. På EFFSO driver Manuela transformationsprojekt och etablerar Procurement Excellence i komplexa organisationer.